Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 
Do końca roku szkolnego pozostało
.

W środę 04 maja odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy I c zaproponowali całej społeczności szkolnej bardzo ciekawe widowisko. Dzięki stylizowanej scenerii oraz strojom z epoki, przenieśli publiczność w czasie, na obrady Sejmu Wielkiego, którego efektem prac była pierwsza w Europie Konstytucja. Po inscenizacji –  nagrodzonej gorącym aplauzem – odbyło się spotkanie z żołnierzem jednostki wojskowej z Oleśnicy Panem Pawłem Ziółeckim, weteranem, który opowiedział uczniom o swoich doświadczeniach z misji w Afganistanie.  W apelu, oprócz uczniów i grona pedagogicznego, wzięła także udział Pani sekretarz Gminy Dobroszyce Monika Hołówka.

 

Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w zajęciach przybliżających zagadnienia związane z finansami. W ramach programu edukacyjnego opracowanego przez Ministerstwo Finansów, dowiedzieli się, w jaki sposób mogą wpływać na kształtowanie budżetu i jak on przekłada się na wygląd naszego otoczenia. Uczniowie zrozumieli, że podatki zasilające budżet państwa i samorządu mają wpływ na to, jak wygląda nasza okolica i wszelkie jej udogodnienia (np. biblioteki, edukacja). Poznali czym jest budżet, jak go dzielimy ze szczególnym zwróceniem uwagi na - budżet parcypacyjny. Ważnym elementem poznanej wiedzy było pokazanie tego, że wydatki nie mogą być wyższe niż dochody, bo wtedy mamy tzw. deficyt budżetowy.

 

Już od 1990 r. co roku 22 kwietnia w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu ekolodzy oraz organizacje zajmujące się odzyskiem surowców promują postawy proekologiczne, w tym przede wszystkim segregację śmieci, ograniczenia emisji CO2 i przejście gospodarek świata na odnawialne źródła energii. 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętują Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy wszystkich niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii. Tego dnia przypominamy o potrzebie dokręcania kranu, zgaszeniu zbędnej żarówki, segregowaniu odpadów, nierzucaniu papierków na trawnik. Święto to jest wspaniałą okazją, by nagłośnić globalne problemy Ziemi i domagać się odpowiednich działań politycznych. 
Uczniowie z klasy Ia pod kierunkiem A. Waliszek przygotowali apel słowno-muzyczny poświęcony ochronie naszej planety.

 

Każdy naród ma swoich bohaterów oraz ludzi wybitnych, których życie i działalność zmienia bieg historii. Pamięć o nich buduje tożsamość narodową i utwierdza patriotyzm. Do grona takich ludzi należy niewątpliwie papież Jan Paweł II. To właśnie o Nim przypomnieli nam 8 kwietnia uczniowie klasy I b. Podczas apelu zaprezentowano główne myśli papieskiego nauczania, które potwierdzał On swoim życiem, wzbudzając w ten sposób uznanie i szacunek niezliczonych rzesz ludzi na całym świecie.

 

06 kwietnia 2016 trafiły do Oleśnicy Symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej rozpoczęła się od procesji, w której czynnie uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum: Zuzanna Kwietniowska, Bartosz Tobiasz oraz Maciej Surma. Następnie symbole ŚDM zostały wprowadzone do oleśnickiej bazyliki p.w. św. Jana, gdzie wszyscy mogli poznać historię krzyża i obrazu.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem tych Dni był święty Jan Paweł II. Tegoroczne spotkanie odbędzie się od 25 do 31 lipca w Krakowie.

 

 

3 marca 2016 r. odbył się XIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie „System polityczny III RP.” dla szkół gimnazjalnych, organizowany przez PCEiK w Oleśnicy. W konkursie wzięło udział ogółem 17 uczniów z sześciu gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Kwietniowska oraz Bartosz Tobiasz z klasyIII b, którzy pod wnikliwym okiem p. Ewy Bierskiej stanęli do konkursowych zmagań.

Wyniki podane do wiadomości przez komisję konkursową przyniosły wiele radości i satysfakcji. Otóż, nasi uczniowie okazali się najlepsi w gronie uczestników. Bartosz zdobył I miejsce, a tuż za nim – z jednopunktową różnicą – uplasowała się Zuzanna. Gratulujemy!!!

 

Zwiedzanie “Cudów Świata” wpisanych na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest rzeczą pasjonującą, lecz jednocześnie bardzo kosztowną., a zatem dla wielu ludzi wręcz niemożliwą, chyba, że – stanie się „cud” i „Cuda” te będą w zasięgu ręki.
Tak właśnie zdarzyło się w przypadku odkrytej w 1974 r. w środkowych Chinach TERAKTOWEJ ARMII, której 50 naturalnej wielkości posągów trafiło na wystawę do „FUN LAB” we wrocławskim Centrum Handlowym Magnolia Park.

Takiej okazji nie można było przegapić, dlatego też z inicjatywy ks. Piotra Majchera młodzież klas trzecich udała się na muzealną lekcję historii. Te mające prawie 2300 lat posągi, które kazał przygotować dla siebie cesarz Qin Shi Huang Di, robią ogromne wrażenie, a sam udział w wystawie był także dobrą okazją do powtórzenia historii starożytnej. .

 

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski  i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Nie uznawali władzy ludowej, narzuconej odgórnie na polecenie Stalina, walcząc ze służbami bezpieczeństwa ZSRR. Wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni aż do 1963 r. Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

   Dla lepszego poznania tego burzliwego okresu historii Polski 8 marca 2016 r. nasza młodzież obejrzała w kinie Helios we Wrocławiu film pt. Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać, poświęcony losom Żołnierzy Wyklętych, którego głównym bohaterem jest Mieczysław Dziemieszkiewicz..

 

9 marca 2016r. odbyla się VI edycja szkolnego konkursu Mistrz Pięknego Czytania. Celem konkursu jest  rozbudzanie zainteresowania czytaniem.  Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się na wysokim poziomie. Otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Mistrzem Pięknego Czytania w roku szkolym 2015/2016  został Mariusz Kruszyński z klasy IIa. Gratulujemy.

 
2 marca w naszej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości lektury Hobbit - czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkiena. Do konkursu przystąpili uczniowie klas Ib i IIb, którzy wykazali się wzorową wiedzą. I miejsce zajęła Julia Klimkowska z klasy Ib, II miejsce Małgorzata Dyzio  kl. IIb, III miejsce Mikołaj Erhardt z klasy IIb.Gratulujemy!
 

17 lutego 2016r. odbyły się szkolne eliminacje Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Wymagana była znajomość przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas pierwszych i trzecich. Wyłoniono drużynę, która będzie reprezentowała szkołę w kolejnym etapie : Maciej Surma klasa III b, Emil Zięba Ia i Adrian Mika Ib.

Uczestnicy konkursu :.M. Surma IIIb -18p., E. Zięba Ia - 18p.,.A. Mika Ib -17p. ,dogrywka 19p.,O. Urbańczyk Ic - 17p. dogrywka 13p.,K. Furgał Ib - 16p.,W. Stawiarski Ia - 15p.,M. Wala IIIc - 13p.,K. Warszawski Ia - 13p.,E. Bereta Ic – 11p.,B. Stępień Ia - 11p.,G. Nijak Ia -10p.

 

 
Odsłon : 112872